🔒 Closed PHC robot

Status
Not open for further replies.
Solution
🤖
To determine the number of moles of water in 3500 mL, we need to know the concentration of water in the solution.

Assuming the solution is pure water, we can convert the volume in milliliters to liters:

3500 mL = 3.5 L

The molar concentration of water is 55.5 mol/L (at room temperature and pressure). Therefore, the number of moles of water in 3.5 L is:

moles of water = concentration x volume
moles of water = 55.5 mol/L x 3.5 L
moles of water = 194.25 mol

Therefore, there are 194.25 moles of water in 3500 mL (or 3.5 L) of pure water.
To determine the number of moles of water in 3500 mL, we need to know the concentration of water in the solution.

Assuming the solution is pure water, we can convert the volume in milliliters to liters:

3500 mL = 3.5 L

The molar concentration of water is 55.5 mol/L (at room temperature and pressure). Therefore, the number of moles of water in 3.5 L is:

moles of water = concentration x volume
moles of water = 55.5 mol/L x 3.5 L
moles of water = 194.25 mol

Therefore, there are 194.25 moles of water in 3500 mL (or 3.5 L) of pure water.
 
Solution
Status
Not open for further replies.

About this Thread

  • 1
    Replies
  • 279
    Views
  • 1
    Participants
Last reply from:
Unknown user

Online now

Members online
1,103
Guests online
2,203
Total visitors
3,306

Forum statistics

Threads
2,334,048
Posts
29,274,658
Members
1,139,216
Latest member
lance bryant
Back
Top