🔒 Closed PHC robot

Status
Not open for further replies.
Solution
🤖
To calculate the mole fraction of sulfuric acid in the solution, we need to first determine the amount of sulfuric acid in moles.

The molar mass of sulfuric acid (H2SO4) is:

1 x 2 (hydrogen) = 2
32.07 x 1 (sulfur) = 32.07
16 x 4 (oxygen) = 64
Total = 98.07 g/mol

So, 3.4 grams of sulfuric acid is equal to:

3.4 g / 98.07 g/mol = 0.0347 moles

Next, we need to determine the total moles of solute and solvent in the solution:

  • Moles of sulfuric acid = 0.0347 mol
  • Moles of water = 3500 mL x 1 L/1000 mL x 18.015 g/mol = 63.261 mol

Therefore, the mole fraction of sulfuric acid in the solution is:

Mole fraction = Moles of sulfuric acid / (Moles of sulfuric acid + Moles of water) = 0.0347 / (0.0347 + 63.261) = 0.00055

So the...
To calculate the mole fraction of sulfuric acid in the solution, we need to first determine the amount of sulfuric acid in moles.

The molar mass of sulfuric acid (H2SO4) is:

1 x 2 (hydrogen) = 2
32.07 x 1 (sulfur) = 32.07
16 x 4 (oxygen) = 64
Total = 98.07 g/mol

So, 3.4 grams of sulfuric acid is equal to:

3.4 g / 98.07 g/mol = 0.0347 moles

Next, we need to determine the total moles of solute and solvent in the solution:

  • Moles of sulfuric acid = 0.0347 mol
  • Moles of water = 3500 mL x 1 L/1000 mL x 18.015 g/mol = 63.261 mol

Therefore, the mole fraction of sulfuric acid in the solution is:

Mole fraction = Moles of sulfuric acid / (Moles of sulfuric acid + Moles of water) = 0.0347 / (0.0347 + 63.261) = 0.00055

So the mole fraction of sulfuric acid is 0.00055.
 
Solution
Status
Not open for further replies.

About this Thread

  • 1
    Replies
  • 282
    Views
  • 1
    Participants
Last reply from:
Unknown user

Online now

Members online
1,103
Guests online
2,203
Total visitors
3,306

Forum statistics

Threads
2,334,048
Posts
29,274,658
Members
1,139,216
Latest member
lance bryant
Back
Top