🎓 Academic Physics help

Status
Not open for further replies.

sir peculiar

Eternal Poster
hello po paano po ito?

A beam of light travelling in air strikes a plate-glass top of a table at an angle of incidence of 45 degrees. The glass has an index of refraction of 1.5. What is the angle of refraction for the light transmitted into the glass?
 
\frac {\sin{44.5°}}{\sin{α}}=1.5 (1)sinαsin44.5°=1.5(1)

Using (1) we get

\sin{α}=0.4673sinα=0.4673

α=28°



Answer

28°
1654238799780.webp

sana makatulong
 
Status
Not open for further replies.

About this Thread

  • 1
    Replies
  • 266
    Views
  • 2
    Participants
Last reply from:
Chizue Mizokuchi

Trending Topics

Online now

Members online
1,318
Guests online
1,925
Total visitors
3,243

Forum statistics

Threads
2,333,171
Posts
29,269,490
Members
1,142,715
Latest member
Gabb08
Back
Top